Vyvlastnit nelze

25.03.2017

Také jste zaslechli názor, že v případě, že s ČLUZ nebudeme spolupracovat a nepovolíme těžbu, pozemky nám (Pozemky v místě těžby vlastní i obec - takže ano, nám všem, spoluobčané.)  vyvlastní a nebudeme z toho mít nic, nebo jen hodně málo?

Od roku 2004, kdy došlo ke stanovení dobývacího prostoru,  se lecos změnilo. Mimo jiné v roce 2012 i těžební zákon. Byl o něj sveden perný boj. Veto tehdejšího prezidenta Václava Klause nakonec přehlasoval senát. Většina se tehdy shodla, že těžba a tedy i zájmy těžebních společností, nejsou pro republiku natolik zásadní, aby existoval právní nástroj k upřednostění jejich zájmů před zájmy jiných osob. Ať už fyzických, nebo právnických.

A tak bylo zákonem č. 498/2012 Sb. zrušeno ustanovení § 31 odst. 4 písm. b) horního zákona, které znělo:

Pro účely dobývání výhradního ložiska je organizace oprávněna nabývat pro plnění úkolů stanovených tímto zákonem nemovitostí nebo práv k nemovitostem a rozhodnutím o vyvlastnění, popřípadě zřízením užívacího práva; o vyvlastňovacím řízení platí zvláštní předpisy.


Dále bylo zrušeno ustanovení § 33 odst. 4 horního zákona tohoto znění:

Nedojde-li k dohodě mezi organizací a fyzickými nebo právnickými osobami, které jsou vlastníky dotčených pozemků a nemovitostí a převažuje-li veřejný zájem na využití
výhradního ložiska nad oprávněným zájmem vlastníka pozemků a jiných nemovitostí, postupuje se podle § 31 odst. 4.


Většina ale nebývají všichni. V roce 2013 podala skupina 19 senátorů návrh na zrušení novely č. 498/2012 sb., jíž se měnil zákon č. 44/1988 o ochraně a využití nerostného bohatství. Ústavní soud to však zamítl. Pokud by totiž novelu zrušil, vytvořil by (rozuměj obnovil) zákon, k čemuž ovšem nemá oporu v ústavě.

Ke změnám Horního zákona od té doby sice došlo, vyvlastnění se tam ovšem zpět nedostalo. Doufejme, že ani nedostane.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky