Zvýšení dopravy přes obec

12.04.2017

Také Vám říkali, že dopravy v obci se těžba vůbec nedotkne? Nebo Vám situaci zlehčovali a mluvili o 8 autech denně? Ač je nadpis sekce Nenechme se zastrašovat, tohoto bychom se opravdu měli bát.

V nejlepším případě se doprava NAŠÍ obce opravdu nedotkne, i když i v tomto případě máme reálné důvody si myslet, že to není pravda. Nicméně některých obcí se dotkne určitě. Je v pořádku přenášet naši zodpovědnost na okolí a tvářit se, že je všechno v OK?

Hlavní těžba by měla probíhat v létě 85 dní v roce. 17 týdnů je asi 3,5 měsíce. V té době by denně mělo jezdit asi 12 návěsů o nosnosti 25 tun (Po zbytek roku 6 denně.). Celkem tedy asi 24 jízd během pracovní doby od 6 do 22 hodin. Tento počet ale není konečný! 

Záměr totiž, možná záměrně, neřeší doprovodné suroviny, jako jsou těsnící jíly a stavební písky. Dle záměru by v zájmovém území mělo být cca 906 tis. tun těchto surovin. Po přepočtu na 40 let mi vychází po celý rok denně dalších 91 tun materiálu převážených z DP. To mohou být další 4 nákladní auta (8 jízd) o nosnosti 25t nebo 6 nákladních aut (12 jízd) o nosnosti 15t. Směr cesty těchto nákladních aut by byl různý podle zákazníka, vedl by tedy určitě i přímo přes obec.

Tedy: Např. od června do poloviny září bychom v okolí Břežan mohli denně sledovat o cca 32 až 36 jízd nákladních aut více než nyní. Když k tomu připočítáme cisterny s naftou pro těžební stroje, nákladní auta se zásobami a přesun zaměstnanců ČLUZ, dostáváme významné zvýšení dopravy a zejména zatížení okolních silnic. V takovém případě budeme rádi, když nám příjem od ČLUZ pokryje alespoň náklady na opravu silnic.

Nákladní auta ČLUZ, a. s. si můžete prohlédnout také na jejich webu.

Kdo si myslí, že 40 let uteče jako voda, toho možná nepotěší fakt, že 40 let se bude těžit pouze západní část celého DP a že poté se dá očekávat přesun těžby na východní polovinu DP. Tuto část totiž současný záměr neřeší. Východní část DP tvoří 56% celkové plochy DP. Za předpokladu podobného množství lupku, jako v západní části, dostáváme dalších 51 let těžby. Celkem tedy přes 90 let těžby. Konce těžby se dožije opravdu málokdo. Přímo zástupce ČLZ Vladimíra Pátková pro Kolínský deník v roce 2012 sdělila, že by bylo možné v Břežanech těžit až 130 let!


Zdroje:

Oznámení záměru pro EIA (rok 2007) - Povolení hornické činnosti v západní části dobývacího prostoru Břežany II

Kolínský deník - Břežany II vyhlásily referendum: Povolíme v obci těžbu lupku?